نحوه اخذ مجوز آژانس مسافرتی

نحوه اخذ مجوز آژانس مسافرتی بند الف

آژانس های داری مجوز بند الف ، اصطلاحا شرکت خدمات مسافرت هوایی یا آژانس هواپیمایی نامیده میشوند.

نحوه اخذ مجوز آژانس مسافرتی بند ب

آژانس های دارای مجوز بند ب ، اصطلاحا شرکت خدمات جهانگردی یا آژانس خدمات جهانگردی نامیده میشوند.

نحوه اخذ مجوز آژانس مسافرتی بند پ

آژانس های دارای مجوز بند پ ، اصطلاحا شرکت خدمات زیارتی یا آژانس خدمات زیارتی نامیده میشوند.


شرایط و آیین نامه تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی ، سیاحتی ، جهانگردی و زیارتی
هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۳۸۰/۰۳/۲۷ بنابه پیشنهاد شماره ۱۶۲۱/۱۰/۱۰۸۰۷/۱ مورخ ۱۳۷۹/۰۴/۲۱ وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و به استناد تبصره (۶) ماده (۷) اصلاحی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی - مصوب ۱۳۷۵- آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی ، سیاحتی ، جهانگردی و زیارتی را به شرح زیر تصویب نمود:فصل اول – کلیات تاسیس دفاتر خدمات مسافرتی


ماده - ۱ )

دفترهای خدمات موضوع این آیین نامه عبارتند از:

آژانس بند الف - دفتر خدمات مسافرتی که در زمینه تنظیم برنامه های مسافرتی ، فروش بلیط مسافرت ، ذخیره مکان و هر گونه اقدام دیگر مربوط به خدمات ترابری مسافر به طور مستقیم یا غیر مستقیم با رعایت قوانین و مقررات راه و ترابری فعالیت می نماید.

آژانس بند ب - دفتر خدمات سیاحتی جهانگردی که در زمینه اخذ روادید (اخذ ویزا) ، تنظیم و انجام مسافرت گروهی داخلی و خارجی ، ذخیره مکان و هرگونه خدمات ایرانگردی و جهانگردی با رعایت قوانین و مقررات ایرانگردی و جهانگردی فعالیت می کند.

آژانس بند پ - دفتر خدمات زیارتی که در زمینه ثبت نام ، تنظیم و انجام مسافرت های زیارتی به داخل و خارج از کشور ، ذخیره مکان و هر گونه خدمات زیارتی با رعایت قوانین و مقررات حج و زیارت فعالیت می کند.


ماده - ۲ )

هر شخص حقیقی یا حقوقی در صورتیکه بخواهد به انجام خدمات موضوع بند (الف) ماده یک این ایین نامه بپردازد باید مجوز مربوط را از وزارت راه و شهرسازی اخذ نماید و هر شخص حقیقی یا حقوقی که قصد انجام خدمات موضوع بندهای (ب) و (پ) ماده یک این آیین نامه را دارد باید مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسب نماید.

تبصره) صدور کلیه مجوزهای موضوع این ماده برای یک شخص نیز بلامانع است.


ماده - ۳ )

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به فعالیت های مسافرتی ، سیاحتی ، جهانگردی و زیارتی می نمایند موظفند حسب مورد مجوزهای لازم را مطابق مواد این آیین نامه از مرجع مربوط اخذ نمایند. در غیر این صورت نیروی انتظامی با معرفی مرجع مربوط از فعالیت آنان ممانعت به عمل آورده و متخلفان را به محاکم دادگستری دلالت می نماید.فصل دوم – شرایط صدور مجوز دفاتر خدمات مسافرتی


ماده - ۴ )

مجوز تاسیس دفترهای خدمات مسافرتی ، سیاحتی جهانگردی و زیارتی که از این پس دفتر نامیده می شود، با شرایط زیر به تشخیص مرجع صدور مجوز برای متقاضیان حقیقی یا حقوقی صادر می شود:

* ضوابط کلی:
- ارایه محل مناسب برای دفتر کار
- معرفی مدیر فنی
- ارایه نام و نشان دفتر
- سپردن تضمین

* شرایط اشخاص حقوقی:
- تابعیت ایران
- ارتباط موضوع فعالیت شخص حقوقی با فعالیت های موضوع این آیین نامه

* شرایط اشخاص حقیقی:
- تابعیت ایران
- متدین به دین اسلام یا سایر ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی ایران
- عدم اعتیاد به مواد مخدر بنا به تایید مراجع ذی صلاح
- ارایه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
- داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت از آن برای متقاضیان مرد
- داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی
- نداشتن اشتغال دیگر که مانع فعالیت مورد نظر باشد.
- داشتن حداقل ۲۵ سال سن
- داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار مفید مرتبط با فعالیت مرتبط و صلاحیت شغلی
تبصره ) مجوز تاسیس و فعالیت دفتر مسافرتی برای اتباع بیگانه فقط در قالب اشخاص حقوقی و با رعایت قوانین و مقررات مربوط صادر می شود.


آموزش مدیر دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری با مدرک فنی و حرفه ای
آموزش مدیر تور گردشگری با مدرک فنی و حرفه ای


ماده - ۵ )

وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی حسب مورد نظر مراجع ذی صلاح را در خصوص صلاحیت داوطلبان کسب می نمایند.
تبصره) دستگاه های مورد استعلام موظفند پاسخ نظرخواهی موضوع این ماده را حداکثر تا پانزده روز اعلام نمایند و عدم پاسخگویی در مدت یاد شده به عنوان موافقت آن دستگاه تلقی می شود.


ماده - ۶ )

جانبازان بیش از ۲۵٪ با داشتن توانایی جسمی و آزادگان و رزمندگان جنگ تحمیلی با بیش از دو سال سابقه حضور داوطلبانه در جبهه و خانواده های شاهد با معرفی مرجع مربوط و داوطلبان بومی و فارغ التحصیلان دانشکده های ایرانگردی و جهانگردی و رشته های مرتبط با داشتن شرایط کامل این آیین نامه از نظر نوبت اعطای مجوز تاسیس دفتر اولویت دارند.


ماده - ۷ )

متقاضیان تاسیس دفتر مسافرتی باید محلی را با شرایط زیر جهت انجام فعالیت خود به تشخیص مرجع صدور مجوز، دارا باشند:
الف - مساحت دفتر ۴۰ الی ۷۰ متر مربع (با توجه به میزان تقاضا و موقعیت به تشخیص مرجع صدور مجوز)
ب - کاربری تجاری یا اداری محل دفتر
پ - ارایه مدرک معتبر رسمی مبنی بر تصرف مالکانه یا استیجاری محل دفتر


ماده - ۸ )

متقاضیان تاسیس دفتر خدمات مسافرتی باید یک نفر را به عنوان مدیر فنی آژانس به مراجع مربوط حسب مورد معرفی نمایند. مدیر فنی ضمن دارا بودن شرایط بند (پ) ماده (۴) این آیین نامه باید دارای شرایط زیر باشد:
۱- آشنایی کامل به یکی از زبانهای خارجی ترجیحا زبان انگلیسی و در مورد متقاضیان بند (پ) ماده یک ترجیحا زبان عربی
۲- ارایه گواهینامه فارغ التحصیلی از آموزشگاه ها و مراکز آموزش عالی و مدارس حرفه ای خدمات مسافرتی و سیاحتی - جهانگردی یا مراکز آموزشی وزارتخانه های مرتبط
تبصره) فعالیت اتباع خارجی در سمت مدیر فنی منوط به دارا بودن پروانه معتبر اشتغال و تایید صلاحیت فنی آنها به وسیله مرجع صادر کننده مجوز است.


ماده - ۹ )

دارندگان مجوز یا مدیران عامل اشخاص حقوقی در صورت دارا بودن شرایط ماده (۸) این آیین نامه می توانند به عنوان مدیر فنی همان دفتر مسافرتی تعیین شوند.
تبصره) مدیر فنی آژانس در هر حال نمی تواند مدیر فنی بیش از یک دفتر باشد و موظف است تمام وقت در محل دفتر حاضر باشد.


ماده - ۱۰ )

متقاضی اخذ مجوز تاسیس دفتر مسافرتی مکلف است تضمین معتبر به میزان حداقل پنجاه میلیون ریال برای هر مجوز به مرجع صدور مجوز به عنوان حسن انجام کار و تضمین تعهد تسلیم نماید.
تبصره) مبلغ تضمین هر دو سال یک بار با توجه به شاخص تورم اعلام شده از بانک مرکزی ایران توسط مرجع صدور مجوز قابل افزایش است.


ماده - ۱۱ )

تضمین سپرده شده در صورت عدم ایفای تعهدات به تشخیص مرجع صدور مجوز قابل استیفا می باشد. در صورتی که تمام یا قسمتی از تضمین، مورد استفاده قرار گیرد مرجع مربوط مراتب را به وسیله نامه به نشانی دارنده مجوز اعلام می کند و دارنده مجوز مکلف است حداکثر تا یک ماه از تاریخ اعلام، تضمین را به میزان مقرر تکمیل نماید.
تبصره) عدم اجرای دستور تکمیل تضمین بدون عذر موجه بنا به تشخیص مرجع صدور مجوز، منجر به تعلیق مجوز فعالیت دفتر مسافرتی می شود.


ماده - ۱۲ )

در صورتی که صاحب مجوز آژانس انصراف خود را از ادامه فعالیت به وسیله نامه سفارشی یا ثبت در دبیرخانه مرجع صادر کننده مجوز یا اظهارنامه رسمی اعلام کند و تسویه حساب های لازم انجام پذیرد یا فعالیت یاد شده تعطیل شده باشد، تضمین سپرده شده آزاد می شود.


ماده - ۱۳ )

متقاضی دریافت مجوز آژانس باید نام و نشان دفتر خود را به مرجع صدور مجوز اعلام کند تا پس از تایید مورد استفاده قرار دهد. تغییر نام و نشان بدون تایید مرجع صدور مجوز ممنوع است.
تبصره) نام و نشان باید دارای مفهوم متناسب با فعالیت دفتر بوده و از نام های غیر فارسی و غیر متعارف نباشد.


ماده - ۱۴ )

پس از صدور موافقت اولیه مجوز دفتر خدمات مسافرتی توسط مرجع ذی ربط و احراز شرایط بندهای (الف) و (ب) ماده (۴) این آیین نامه و ابلاغ آن، متقاضی موظف است طی سه ماه نسبت به معرفی مکان، نام، نشان، مدیر فنی دارای شرایط و ارایه تضمین به مرجع یاد شده اقدام نماید. در غیر اینصورت موافقت صادر شده بی اثر است.


ماده - ۱۵ )

وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت راه و شهرسازی موظفند پس از دریافت مدارک درخواست مجوز آژانس مسافرتی مندرج در ماده (۴) حداکثر تا یک ماه نتیجه بررسی خود را به متقاضی اعلام نمایند.فصل سوم – تکالیف دارنده مجوز دفتر خدمات مسافرتی


ماده - ۱۶ )

تغییر محل دفتر آژانس مسافرتی بدون موافقت مرجع صادر کننده مجوز ممنوع است و تخلف از این ماده موجب تعطیل شدن دفتر جدید و تعلیق مجوز تا کسب موافقت از مرجع یاد شده می شود.


ماده - ۱۷ )

دفتر خدمات مسافرتی مجاز نیست به فعالیتی که مغایر با موضوع فعالیتش بوده یا سنخیتی با آن نداشته باشد بپردازد.


ماده - ۱۸ )

در مواردی که پروانه دفتر خدمات مسافرتی لغو شود دارنده پروانه باید ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ تصمیم قطعی لغو مجوز را به وسیله پست سفارشی یا حضور به مرجع صدور مجوز مسترد نماید.


ماده - ۱۹ )

دفتر خدمات مسافرتی موظف است در زمان تعلیق از قبول تعهدهای جدید خودداری نماید و طبق دستور العمل های مراجع ذیربط به تعهدات قبلی عمل نماید. در صورت عدم رعایت مراتب بالا، مجوز دفتر خدمات مسافرتی به تشخیص مرجع صدور مجوز لغو می شود.


ماده - ۲۰ )

دارندگان مجوز دفتر خدمات مسافرتی مکلفند موارد زیر را رعایت نمایند:
الف - شخص حقوقی دارنده مجوز مکلف است هرگونه تغییر در امور مربوط به مدیریت، شرکا، سهامداران، نام، نشان و اقامتگاه شرکت را به اطلاع مرجع صدور مجوز برساند. در غیر این صورت مجوز فعالیت دفتر خدمات مسافرتی به تشخیص مرجع صادر کننده از یک ماه تا سه ماه معلق می شود.
ب - حضور مدیر فنی آژانس در دفتر الزامی است و در غیاب مدیر فنی در موارد ضروری دارنده مجوز یا مدیر عامل شخص حقوقی مکلف به حضور در دفتر است.
پ - هرگاه دفتر پس از اخذ مجوز آژانس مسافرتی بیش از شش ماه بدون عذر موجه شروع به کار ننماید یا سه ماه بدون داشتن عذر قابل قبول، تعطیل باشد یا به مدت یک سال هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد به تشخیص مرجع صادر کننده، مجوز فعالیتش لغو می شود.
ت - دفتر موظف است اطلاعات مورد درخواست و گزارش عملکرد فعالیت خود را در مدتی که مراجع مربوط تعیین می کنند ارایه دهد. در غیر اینصورت به تشخیص مرجع صدور مجوز برای مرتبه اول مجوز دفتر تا سه ماه تعلیق و چنانچه پس از پایان مدت تعلیق مدارک یاد شده را ارایه ننماید مجوز دفتر لغو می شود.
ث - دفتر خدمات مسافرتی موظف است نام، نشان، نشانی کامل، شماره های تلفن و نمابر و نوع فعالیت خود را در سربرگ نامه ها به زبان فارسی و یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسه یا عربی درج نماید. همچنین در صورت ارایه شماره مجوز از سوی مرجع صدور مجوز موظف به درج آن در تابلو، سر برگ و مکاتبات خود است.
ج - مدیر عامل اشخاص حقوقی و دارنده مجوز در مورد اشخاص حقیقی پاسخگوی مرجع صدور مجوز و مسئول رعایت قوانین و مقررات مرتبط هستند.


ماده - ۲۱ )

انتقال مجوز دفتر خدمات مسافرتی پس از موافقت مرجع صدور مجوز و احراز شرایط و رعایت قوانین و مقررات مربوط امکان پذیر است.


ماده - ۲۲ )

در صورتی که شخص حقیقی صاحب مجوز آژانس تمام یا یکی از شرایط مقرر در آیین نامه را بنا به تشخیص مرجع صدور از دست بدهد مجوز وی تا شش ماه معلق می شود و اگر در مدت یاد شده شرایط مورد نظر را فراهم ننماید مجوز آژانس لغو می شود.


ماده - ۲۳ )

در صورتی که شخص حقیقی صاحب مجوز آژانس فوت نماید یا محجور شود ورثه متوفی یا قیم شخص محجور باید حداکثر تا شش ماه شخص دارای شرایطی را معرفی کنند. در غیر این صورت مجوز دفتر لغو می شود. در این مدت مدیر فنی مسئولیت دارنده مجوز را بر عهده دارد.


ماده - ۲۴ )

انحلال قهری یا ارادی یا بطلان شخص حقوقی دارنده مجوز موجب لغو مجوز فعالیت آژانس می شود؛ مگر اینکه تا شش ماه با رعایت شرایط مقرر قانونی نسبت به انتقال به شخص جدید اقدام و موافقت مرجع صدور مجوز را از اخذ نماید.
تبصره) در مدت انحلال قهری یا ارادی اشخاص حقوقی صاحب مجوز مدیر تصفیه موظف است تا شش ماه نسبت به انتقال مجوز به شخص جدید اقدام و موافقت مرجع صدور مجوز را اخذ نماید.


ماده - ۲۵ )

درصورتی که در مورد شخص حقیقی مدیر فنی و در مورد شخص حقوقی مدیر عامل یا مدیر فنی فوت نماید یا تغییر کند یا محجور شود یا هر یک از شرایط مندرج در این ایین نامه را از دست بدهد به تشخیص مرجع صدور مجوز دارنده مجوز در شخص حقیقی و هیات مدیره در شخص حقوقی موظف است مراتب را تا ده روز به صورت کتبی به مرجع صدور مجوز اعلام نماید و تا سه ماه شخص دیگری را که دارای شرایط مقرر در این آیین نامه باشد به جای مدیر سابق تعیین و به مرجع صدور مجوز معرفی نماید؛ درغیر این صورت مجوز دفتر آژانس مسافرتی لغو می شود.


ماده - ۲۶ )

هر یک از دفترهایی که ارکان تشکیلات و مجوز آنها با این آیین نامه مطابقت ندارد موظفند حداکثر تا شش ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این آیین نامه وضعیت خود را با مفاد آن تطبیق دهند.


ماده - ۲۷ )

دفتر خدمات مسافرتی نباید از عنوانی غیر از عنوان دفتر خدمات مسافرتی ، سیاحتی - جهانگردی و زیارتی مانند آژانس و بنگاه استفاده نماید.


ماده - ۲۸ )

اعتبار مجوز صادر شده یک سال است و دارنده مجوز موظف است یک ماه قبل از انقضای مدت نسبت به تمدید مجوز دفتر خدمات مسافرتی اقدام نماید.


ماده - ۲۹ )

ایجاد نمایندگی دفتر خدمات مسافرتی یا شعبه دفتر خدمات مسافرتی توسط شخص حقوقی دارنده مجوز با رعایت این آیین نامه و تصویب مرجع صدور مجوز بلامانع است.


ماده - ۳۰ )

کلیه دفاتر خدمات مسافرتی موظف به رعایت مقررات و دستورالعمل ها و خط مشی های ابلاغ شده توسط مراجع صدور مجوز هستند.فصل چهارم – نظارت بر فعالیت دفتر خدمات مسافرتی


ماده - ۳۱ )

نظارت بر فعالیت دفتر خدمات مسافرتی از جهت کیفیت، سطح کارایی و رعایت مقررات حسب مورد بر عهده وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی است و در صورت مشاهده تخلف از مفاد این ایین نامه و سایر مقررات مربوط مرجع صدور مجوز حسب مورد علاوه بر اعمال مجازات های مقرر در این ایین نامه به شرح زیر عمل می کند:
الف - تذکر کتبی
ب - اخطار کتبی با تعیین مهلت مناسب جهت رفع اشکال
پ - تعلیق موقت مجوز از یک ماه تا سه ماه
تبصره ۱) مرجع صدور مجوز دفتر خدمات مسافرتی در صورت صلاحدید جهت ادای توضیح از دارنده مجوز یا مدیر عامل یا مدیر فنی یا کارشناسان صلاحیتدار دعوت می کند و اتخاذ تصمیم در مورد تخلفات با مرجع یاد شده است.
تبصره ۲) تعلیق یا لغو مجوز دفتر خدمات مسافرتی در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار درج می شود.
تبصره ۳) درصورتی که تخلف دفتر خدمات مسافرتی واجد وصف مجرمانه باشد پرونده جهت رسیدگی به مراجع قضایی صالح ارسال می شود.
تبصره ۴) در صورتی که در خصوص نحوه فعالیت دفتر خدمات مسافرتی شکایت یا اعلام تخلفی از سوی اشخاص ذی ربط با دلایل مستدل ارایه شود مرجع صادر کننده مجوز موظف است مورد را بررسی و تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.


ماده - ۳۲ )

نیروی انتظامی و سایر مراجع قانونی ذیربط مکلفند به تقاضای مرجع صدور مجوز از ادامه فعالیت دفترهایی که متخلف شناخته شده و به تعلیق یا لغو محکوم شده اند جلوگیری به عمل آورد.


ماده - ۳۳ )

مراجع صدور مجوز فعالیت دفتر خدمات مسافرتی بابت صدور یا تمدید مجوزهای موضوع این آیین نامه وجوهی را که مطابق تبصره (۴) ماده (۷) اصلاحی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی - مصوب ۱۳۷۵- توسط شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی معین می شود دریافت و مطابق تبصره (۵) ماده یاد شده عمل می نمایند.


ماده - ۳۴ )

وزارتخانه های راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی موظفند پس از صدور مجوز یا تعلیق یا لغو آن موضوع را به اطلاع یکدیگر برسانند.لطفا جهت ثبت نام و ارائه درخواست مجوز دفاتر خدمات مسافرتی به سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سایت http://ta.ichto.ir مراجعه فرمایید.

نحوه اخذ مجوز آژانس مسافرتی

تفاوت های آژانس بند الف ، آژانس بند ب ، آژانس بند پ

نحوه اخذ مجوز آژانس مسافرتی|اخذ مجوز دفتر خدمات مسافرتی|شرایط صدور مجوز دفاتر خدمات مسافرتی|چگونگی اخذ مجوز دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی|سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی|مجوز بند ب گردشگری|فروش مجوز دفتر خدمات مسافرتی|گرفتن مجوز تور گردشگری|اخذ مجوز آژانس مسافرتی بند الف|اخذ مجوز آژانس مسافرتی بند ب|مجوز آژانس مسافرتی در تهران|شرایط دریافت مجوز دفتر خدمات مسافرتی|اخذ مدرک مدیر فنی گردشگری|شرایط اخذ مجوز بند الف آژانس هواپیمایی|شرایط تاسیس آژانس هواپیمایی|اخذ مدرک مدیر آژانس گردشگری|Tourism Agency Establishment

whatsapp